Medvedí cesnak – jarný detox

Detoxikuje, podporuje imunitu, pomáha pri žalúdočných problémoch. Medvedí cesnak je zdravým a chutným doplnkom stravy po dlhej zime. Jarný zázrak začína rásť v našich lesoch koncom marca.

Medvedí cesnak (Allium ursinum) rastie skoro na jar vo vlhkých lesoch Európy a časti Ázie. Darí sa mu najmä v listnatých a lužných lesoch, na vlhkých lúkach, pri riekach a potokoch. Jeho výrazná vôňa, korenistá chuť a liečivé účinky sú známe už tisícky rokov.

Medvedia sila

Máme ho radi nielen my, ale v lese si na jeho cibuľkách pochutnávajú aj diviaky, či medvede. Vraví sa, že medvedí cesnak je prvou rastlinou, ktorá medveďa povzbudí po prebudení zo zimného spánku. Vedie ho inštinkt, aby si po zime prečistil žalúdok, črevá a krv. Práve preto si vyslúžil prívlastok medvedí. Začína rásť skoro na jar, niekedy už začiatkom marca a kvitne až do konca mája. V lese ho neminiete, lebo má typicky cesnakovú vôňu. Väčšinou dva zelené listy kopijovitého tvaru vyrastajú  z podlhovastej cibule. Sú široké 3 až 5 centimetrov a dosahujú dĺžku približne 10 centimetrov. A hoci na úvodnej fotke som cesnak odfotila aj cibuľkami, na jeho zber si pribaľte nožnice, aby vyrástol aj budúci rok.

Medvedí cesnak uzdravuje

Bylina je bohatá na vitamín C, vitamíny skupiny B, alicín, tiež jód, draslík, sód, vápnik a železo. Medvedí cesnak detoxikuje, pomáha pri žalúdočných problémoch, ako je zápcha, plynatosť, či chronické hnačky. Je aj prevenciou proti rakovine hrubého čreva. Výborne vám posilní imunitu, a zbaví vás jarnej únavy. Jeho konzumácia sa odporúča pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení, pomáha predchádzať kôrnateniu ciev. Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, medvedí cesnak by nemal chýbať vo vašom jedálničku. To isté sa týka, ak vás trápia bolestivé kŕčové žily či časté bolesti hlavy, až migrény. Medvedí cesnak je užitočný aj pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, čistí zahlienené priedušky. Má antibiotický a antiseptický účinok, poradí si s baktériami, mikróbmi aj plesňami. Podporuje hojenie kože, silná korenistá chuť pomáha vypudiť z tela hlísty.

Pozor na konvalinku!

Zbierajte mladé listy, pretože staršie a väčšie bývajú horké. Sú zároveň bohatšie na vitamíny. Ak medvedí cesnak prejde do bieleho kvetu, listy už nezbierajte. Môže sa stať, že menej pozorní zberači si medvedí cesnak pomýlia s jedovatou konvalinkou, ktorá rastie v rovnakom čase. Ak si nie ste istí, stačí sa zhlboka nadýchnuť. Typická cesnaková vôňa vám spoľahlivo pomôže pri identifikácii hľadaného lesného doktora.

Užitočná lesná bylina sa dá spracovať na studeno, je chutnou súčasťou šalátov či nátierok, hodí sa ku kuraciemu či bravčovému mäsu, osvieži chuť cestovín či praženice, výborná je z neho aj polievka. Najlepší spôsob, ako uchovať medvedí cesnak až niekoľko mesiacov bez straty potrebných živín, je pesto. Jeho príprava je jednoduchá, nezaberie vám veľa času.

 

 
 
 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*