Pesto z medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak sa dá spracovať na studeno, vynikajúco dochutí šaláty či pomazánky, hodí sa ku kuraciemu či bravčovému mäsu, osvieži chuť cestovín či praženice, výborná je z neho aj polievka. Výborný spôsob, ako uchovať medvedí cesnak, až niekoľko mesiacov bez straty potrebných živín, je domáce pesto. Jeho príprava je jednoduchá, nezaberie vám veľa času.

Všetko začína u Jarky

Je koniec marca a u našej Jarky v kaviarni Eden sa už rozšírila správa, že rastie medvedí cesnak. Pre Devínčanov je to jasná indícia, že treba vyraziť do lesa, na Sedláčkov ostrov. A hoci „vodári“ urobili všetko preto, aby sa na toto územie už nikto nedostal, pre starousadlíkov Devína je sezóna medvedieho cesnaku výzvou na prekonanie prekážok. Sezónna bylinka sa už zdiaľky hlási svojou prenikavou vôňou a my sa tešíme na to, ako osvieži náš dnešný obed. Pridanou hodnotou našej jarnej prechádzky v lese sú rozkvitnuté snežienky v lese.

Vlašské miesto píniových

Talianske pesto sa zvyčajne pripravuje s parmezánom a píniovými orieškami, mojou slabosťou je pecorino, ktorému som dala prednosť. Nekupujte však nastrúhané, mohlo by byť kontaminované lepkom. Miesto píniových orieškov som siahla po našich vlašských orechoch. Pridaním sušených paradajok dostáva iný rozmer, milovníci pikatných jedál sa určite potešia verzii s chilli papričkami. Pôvodne sa táto chutná zmes pripravovala v mažiari, dnes sa dá použiť klasický alebo ponorný mixér. S obrátkami však opatrne, aby z neho nevznikla kaša.

Pesto – do šalátov aj do polievok

Okrem obligátnych cestovín pesto vynikajúco chutí na bruschette, v šalátoch, v dípoch ku grilovanej zelenine či mäsku, či v polievke minestrone. Po každej konzumácii ho zalejte trochou oleja, tak vám vydrží v chladničke vraj dlho. Ako dlho? To neviem. U nás je zjedené skôr, než by dostalo šancu sa pokaziť.

 

Pesto z medvedieho cesnaku
Write a review
Print
Prep Time
15 min
Cook Time
25 min
Total Time
40 min
Prep Time
15 min
Cook Time
25 min
Total Time
40 min
Ingrediencie
 1. 200 g medvedieho cesnaku
 2. 400 ml olivového oleja
 3. 100 g vlašských orechov
 4. 100 g syru pecorino
 5. chilli papričky/sušené paradajky
Postup
 1. Listy medvedieho cesnaku umyjeme a necháme preschnúť na bavlnenej utierke. Syr pecorino nastrúhame najemno.
 2. Pesto pripravujeme v mixéri, do ktorého vložíme medvedí cesnak, orechy, nastrúhaný syr a nakoniec prilievame olivový olej. Soľ môžeme vynechať, pretože pecorino je dostatočne slaný syr. Pesto nemá byť príliš riedke, netreba ho mixovať na kašu.
 3. Na osvieženie chuti môžeme pridať sušené paradajky, kto má rád pikantné, poteší sa jednej - dvom chilli papričkám.
 4. Ak chceme urobiť verziu bez laktózy, stačí vynechať syr a dávku oleja znížiť o 50 ml.
 5. Hotové pesto dáme do pohárov, zalejeme ho olivovým olejom do výšky približne 3 milimetrov, aby nám pesto zakonzervoval.
 6. Do cestovín alebo iných jedál pridávame pesto až pri servírovaní.
tasty camera http://d.websupport.sk/tastycamera.com/

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*