Toto je 5 dôvodov, prečo začať bicyklovať – poznáte ich?

Toto je 5 dôvodov, prečo začať bicyklovať – poznáte ich?

Bicyklovanie sa stáva každým rokom čoraz viac trendy aj u nás, na Slovensku. Stále sa však nájdu ľudia, ktorí bicyklovaniu nevedia prísť na chuť a začať. Ak patríte medzi nich, prečítajte si týchto 5 hlavných dôvodov, prečo s bicyklovaním začať čím skôr! 

1. Ideálne na chudnutie

Áno, začínam azda najmenej zaujímavým dôvodom bicyklovania, ale práve chudnutie je jednou z najčastejších motivácií, ktoré majú ľudia, aby začali bicyklovať. A je to skutočne tak. Na chudnutie je bicyklovanie výhodné najmä z toho dôvodu, že pri ňom pálite nielen kalórie, ale aj podkožný tuk. Keď to porovnáme napríklad s behaním, pri behaní pálite neporovnateľne menej podkožného tuku. Bicykel je tak jeden z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť prebytočného tuku v tele.

2. Získate silu a kondičku

bicyklovanie

Pravidelné a intenzívne bicyklovanie sa na vašom tele podpíše nielen ako spálený tuk, ale aj ako nabratá svalová hmota a získaná kondička. Pri bicyklovaní zapájate desiatky rôznych svalov nôh, zadku, ale aj ramien a trupu, jedná sa tak o posilňovanie celého tela. Získate však najmä silné nohy, ktoré sa následne zídu aj pri iných činnostiach ako bicyklovaní. Nehovoriac o kondičke, vďaka ktorej sa budete skvelo cítiť a už nebudete tým slabochom, ktorý je po výstupe na tretie poschodie bytovky zadýchaný rovnako, ako horolezec po zdolaní Everestu 🙂

3. Budete výrazne zdravší

Tretí bod má značný súvis s tým druhým, získaním kondičky získavate aj celkovú telesnú odolnosť voči rôznym vírusom, posilňuje sa vaša imunita a pľúca. Rovnako ako aj srdce a celý obehový systém, znižuje sa riziko rakoviny a iných srdcovo-cievnych ochorení a koniec-koncov je dokázané, že pravidelným bicyklovaním si môžete svoj život predĺžiť aj o niekoľko rokov.

4. Budete šťastnejší

Je to tak, váš dvojkolesový tátoš sa postará aj o vaše šťastie a radosť. Pri bicyklovaní totiž dochádza k zvýšenej miere uvoľňovania endorfínov do krvi a ako pravdepodobne viete, endorfíny sú hormóny šťastia. Keď sa spoja s adrenalínom a inými podobnými hormónmi, ktoré sa pri bicyklovaní vylučujú, vaše telo dostáva slušnú dávku hormónov, ktoré ho nabudia k životu. Bicyklovanie tak môže byť ideálny spôsob, ako sa po ťažkom dni odreagovať od všetkých problémov a pocítiť bezstarostnosť a šťastie.

5. Je to ohromná zábava!

bicyklovanie

Bicyklovanie ani z ďaleka nie je nudný šport, pri ktorom sa len vozíte po cyklochodníku a pálite tuk… Samozrejme, aj takíto cyklisti sa nájdu, tí však prichádzajú o to najkrajšie, čo bicyklovanie prináša. Nádherné západy slnka kombinované s nekonečným zjazdom dolu kopcom plným nádherných zákrut, to sú momenty, ktoré sa vám vryjú do pamäte. Rovnako ako rôzne terénne zjazdy, kedy sa kŕčovito držíte riadítok, aby vás váš tátoš zo seba nezhodil, prípadné rýchle kľučkovanie pomedzi autá v meste. Je len na vás, aký typ cyklistiky preferujete a ktorý z nich vám robí najväčšiu radosť. Jedno je však isté – vďaka bicyklovaniu bude váš život len lepší. Tak načo čakáte, zoberte prilbu, oprášte svoj starý bicykel a hor sa do prírody!

Páčil sa ti článok?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *